Poczucie winy

Myśli wspierające
30 stycznia 2019
Myśli a motywacja
3 marca 2019

Poczucie winy

Poczucie winy może sprawić, że nie czujesz się wolny. Twoje dobre samopoczucie uzależnione jest od pozbycia się tego ciężaru. Jest to konieczne, jeśli chcesz być bardziej uważnym, skoncentrowanym na tu i teraz, doceniać swoją wartość i niepowtarzalność. Ważne, żeby mieć świadomość tego ciężaru, ponieważ jeśli wiesz, co Ci ciąży, łatwiej się tego pozbyć. W tym może pomóc właściwa terapia. Często też nasze irracjonalne przekonanie, że coś wydarzyło się z naszego powodu, mogło powstać w dzieciństwie. Jako dzieci, różne sytuacje mogliśmy tłumaczyć sobie niewłaściwie.

Na początek spróbuj sporządzić listę wydarzeń, o których wiesz, że stanowią dla Ciebie ciężar. Następnie staraj się sprawdzić, czy Twoje poczucie winy jest realne, bo być może inni odbierają to inaczej. A jeśli rzeczywiście popełniłeś błąd, ważne żeby przeprosić, jeśli to możliwe, zastanowić się, co możesz zrobić, żeby więcej go nie popełniać. I przede wszystkim wybaczyć sobie. Przyznaj sobie prawo do błędów.

Nie zawsze jednak poczucie winy związane jest z tym, co Ty zrobiłeś. Czasami są sytuacje, na które nie miałeś wpływu. Czasami ktoś inny wzbudza w Tobie poczucie winy. Jeżeli jest to celowe działanie, jest ono przemocą psychiczną, przed którą trzeba się bronić.
I pamiętaj, żeby unikać zwrotu „to wszystko moja wina”, bo to nieprawda.